Spojené státy mají s Polskem společný pohled na řadu zahraničněpolitických témat včetně sankcí vůči ruské vládní garnituře. Podle Varšavy se na tom dnes shodli polský prezident Andrzej Duda a americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který zahájil dvoudenní návštěvu Polska.

Oba politici jednali téměř hodinu a řeč byla především o ohniscích mezinárodních problémů – Sýrii, Afghánistánu či Blízkém východě.

„Mluvilo se i o konfliktu na Ukrajině a sankcích proti Rusku, na něž má Polsko i Spojené státy jednotný názor hovořící o nutnosti zachování těchto sankcí do doby, než bude obnoven mezinárodní pořádek,“ řekl agentuře PAP šéf Dudova úřadu Krysztof Szczerski.

Zatímco politici některých evropských zemí hovoří o neefektivnosti sankcí a vyslovují se pro jejich zrušení, v Polsku panuje shoda na pokračování postihů vůči Moskvě.

Tillerson dorazil do Varšavy přímo z ekonomického fóra z Davosu, kde byl přítomen i Duda. Polský prezident se dnes ve švýcarském městě setkal s americkým lídrem Donaldem Trumpem, s nímž hovořil o hospodářské spolupráci obou zemí, zejména o energetice a o amerických investicích v Polsku.

V sobotu se šéf americké diplomacie setká s polským premiérem Mateuszem Morawieckým a svým protějškem Jacekem Czaputowiczem. Jednat by se mělo o bezpečnostních či energetických otázkách, mimo jiné o partnerství v rámci NATO či dodávkách amerického zemního plynu do Polska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner