Peking 30. září (ČTK) – Amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona dnes přijal v Pekingu čínský prezident Si Ťin-pching a další vysoce postavení činitelé. Předmětem jednání byl obchod mezi USA a Čínou, krize kolem Severní Koreje a příprava listopadové návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Číně, informovala o tom agentura AP.

Si podle agentury AFP šéfovi americké diplomacie slíbil, že Trumpa čeká „úžasný“ pobyt. „Jsem přesvědčen, že jeho návštěva bude zvláštní, úžasná a úspěšná,“ citovala agentura čínského prezidenta. Ten připomněl, že se s Trumpem sešel již dvakrát, z toho jednou v luxusní rezidenci amerického prezidenta na Floridě. Pravidelně spolu komunikují také telefonicky a elektronicky.

„Ocenil jsem každý z těchto kontaktů,“ dodal Si s tím, že má s Trumpem dobrý pracovní i přátelský vztah. Tillerson reagoval prohlášením, že vztahy mezi oběma státy „zrají díky intenzitě kontaktů“ obou prezidentů. Vyjádřil zároveň naději, že vztahy ještě pokročí příznivým směrem na příštím summitu.

Tillerson je již na druhé návštěvě v Číně od nástupu do čela americké diplomacie.

Podle AP prochází vývoj americko-čínských vztahů kritickým obdobím kvůli postoji obou zemí ke KLDR, která pokračuje ve vývoji raket a jaderných zbraní. Američané na Čínu naléhají, aby vyvíjela co největší tlak na Severní Koreu s cílem zastavit výrobu kritizovaných zbraní.

Peking v rámci nejnovější rezoluce Rady bezpečnosti OSN již nařídil uzavření severokorejských a společných severokorejsko-čínských podniků působících v Číně s platností od ledna příštího roku. Rovněž slíbil omezit dodávky plynu a rafinovaných ropných produktů do KLDR. Od září omezila Čína dovoz severokorejského uhlí, železa a olova, a také ryb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner