Washington 7. července (ČTK) – Americký ministr zahraničí Rex Tillerson dnes jmenoval bývalého velvyslance USA v NATO Kurta Volkera zvláštním americkým představitelem pro Ukrajinu. Podle sdělení ministerstva bude Volker koordinovat úsilí americké diplomacie o řešení konfliktu „vyvolaného ruskou invazí na Krym a později na východ Ukrajiny“.

Jmenování Volkera bylo oznámeno krátce po zahájení hamburského summitu skupiny G20, jehož se účastní prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin. Podle Moskvy i Washingtonu má být ukrajinská krize jedním z témat jejich dnešního rozhovoru, prvního po Trumpově nástupu do funkce.

O řešení donbaské krize se dlouhodobě snaží takzvaná normandská skupina složená z Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny. Spojené státy jejím účastníkem nejsou. Ukrajinu jako oběť konfliktu s Ruskem však Washington diplomaticky a částečně i vojensky podporuje, dodávky útočných zbraní ale součástí pomoci nejsou.

Volker je zkušený diplomat považovaný za znalce evropských poměrů. Pracoval i v Bílém domě, v současné době působí na Arizonské státní univerzitě. Funkce zvláštního představitele pro Ukrajinu je v americké diplomacii nová, v Rusku je v obdobném postavení od konce roku 2015 zvláštní zmocněnec Kremlu Boris Gryzlov. Nejvýše postaveným politikem odpovědným za ukrajinskou politiku Moskvy je Putinův poradce Vladislav Surkov.

Podle amerických médií se myšlenka zřídit post zvláštního amerického představitele zrodila už letos na jaře. Podle internetového serveru Buzzfeed by měl být Volkerovým vyjednávacím partnerem v Rusku přímo Surkov.

Jmenování zmocněnce USA pro Ukrajinu podpořila německá kancléřka Angela Merkelová, která na toto téma jednala v půli března s Trumpem ve Washingtonu, napsal Buzzfeed. Jmenování Volkera nepodléhá schválení Kongresu USA.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner