Moskva 12. dubna (ČTK) – Americký ministr zahraničí Rex Tillerson bude dnes dopoledne v Moskvě jednat s ruským protějškem Sergejem Lavrovem, odpoledne možná i s prezidentem Vladimirem Putinem. Podle zdrojů listu Kommersant v ruské diplomacii se klíčovou otázkou jeví spolupráce USA s Ruskem ohledně severokorejského problému, jehož přednostní vyřešení sliboval Donald Trump ještě před zvolením americkým prezidentem.

Hlavním jablkem nesváru mezi Moskvou a Washingtonem se sice jeví Sýrie, kde Moskva stojí za svým spojencem v Damašku. Ale ruští diplomaté předpokládají, že úder americkými střelami tomahawk proti syrské letecké základně v předvečer Tillersonovy cesty do Moskvy měl hlavně předvést, kam až je připravena zajít Trumpova vláda v jiném regionu. Ale bez alespoň minimální podpory Moskvy a Pekingu sotva Washington dosáhne svých cílů v asijských končinách, a tak je logické, že hlavní místo v moskevských jednáních bude patřit Severní Koreji.

Tillerson přiletěl do Moskvy na svou první návštěvu v roli ministra zahraničí již v úterý. Původně se počítalo, že se u večeře setká s ruskými experty, schůzka však byla zrušena. Oficiálně dosud nebylo potvrzeno ani přijetí u Putina.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner