Americký ministr zahraničí Rex Tillerson (pravicová Republikánská strana) v Japonsku vyzval Severní Koreu, aby se vzdala svého raketové programu. Ujistil také, že USA jsou připraveny nadále podporovat Japonsko, čelící raketové a jaderné hrozbě Severní Koreje. Tillerson přicestoval ve středu do Tokia, kde setkáním se svým japonským protějškem Fumio Kišidou zahájil asijská jednání. Kromě Japonska zavítá také do Jižní Koreje a Čínské lidové republiky.

Kišida řekl, že s americkým ministrem souhlasí v tom, že rozvoj raket a jaderného programu v KLDR nelze připustit.

Tillerson se domnívá, že je třeba si přiznat, že dvacetiletá snaha o demilitarizaci Severní Koreje nic nepřinesla. Hrozba je podle něj stále větší a je jasné, že je třeba najít nový přístup. Kišida k tomu řekl, že provokace KLDR vstoupily do nového stadia.

Na programu jednání obou ministrů byla kromě Severní Koreje také situace v Jihočínském moři. Tillerson řekl, že spolupráce USA, Japonska a Jižní Koreje je zásadní v době, kdy hlavní asijští spojenci Spojených států čelí hrozbě severokorejských raket a jaderných testů. Tillerson označil spojenectví USA a Japonska za „základní kámen míru a stability“ v jihovýchodní Asii.

Japonsko podle agentury Reuters od Tillersonovy návštěvy očekává kromě jiného vyjasnění postoje vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči KLDR a Číně. Tillerson řekl, že USA se domnívají, že Číně přísluší velká role při řešení problémů kolem Severní Koreje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner