Washington 14. června (ČTK) – O prioritách americké vlády v zahraniční politice dnes na slyšení v zahraničním výboru Sněmovny reprezentantů hovořil ministr zahraničí USA Rex Tillerson. Vyzval Čínu k silnějšímu tlaku na Severní Koreu kvůli jejímu jadernému programu a konstatoval, že Rusko svou politiku vůči KLDR mění. Moskva prý teď víc podporuje mezinárodní úsilí zablokovat jaderné ambice Pchjongjangu.

Tillerson potvrdil, že jaderný a raketový program severokorejského režimu považuje Washington za klíčový světový problém, o němž USA hovoří se všemi svými spojenci. Ministr by ale uvítal větší pomoc Číny. „Jejich spolupráce je znát, ale je nedostatečná,“ konstatoval Tillerson.

Pokud jde o ruský vztah k severokorejskému problému, Tillerson vidí jistý vývoj směrem k podpoře většího tlaku na Pchjongjang. „Ruské stanovisko vůči Severní Koreji se vyvíjí. Usilujeme o jejich větší podporu,“ prohlásil.

Spojené státy jsou věrné principu „jedné Číny,“ zdůraznil šéf americké diplomacie. Chtějí ale zároveň rozvíjet styky s Tchaj-wanem. „Otázka zní: Je politika jedné Číny udržitelná pro příštích 50 let? V tomto směru se odvíjejí naše diskuse. V mnoha ohledech jsou složité,“ řekl ministr.

Prezident Donald Trump během volební kampaně naznačoval, že USA by pod jeho vedením mohly politiku jedné Číny, tedy formální uznání svrchovanosti Pekingu nad Tchaj-wanem, opustit. Čína tehdy reagovala důrazným varováním.

Tillerson rovněž hovořil o americké strategii na afghánském bojišti. Bílý dům podle něj dokončuje vyhodnocování své afghánské politiky a tento proces skončí během několika příštích týdnů. Mezitím se podle ministra musejí uskutečnit jisté kroky, které by měly zajistit, že se situace přinejmenším dál nezhorší. Jaké kroky to budou, Tillerson neupřesnil.

O situaci v Afghánistánu dnes v Kongresu hovořil i ministr obrany James Mattis. Vyloučil, že by Pentagon vyslal do válkou zmítané země armádu početně srovnatelnou s víc než 100.000 vojáky operujícími v Afghánistánu v éře Baracka Obamy. I on řekl, že „přehodnocenou“ afghánskou strategii dodá do Bílého domu v několika příštích týdnech.

Tillerson se dnes ve Sněmovně reprezentantů zmínil i o stanovisku Washingtonu ke krizi na východě Ukrajiny, které zatím Bílý dům nevěnoval velkou pozornost. Připustil možnost, že Kyjev a Moskva mohou dospět k uspokojivému urovnání i jinou cestou než prostřednictvím minských mírových dohod. Cíle zakotvené v těchto dohodách ale podle Tillersona platí.

V Kyjevě bylo dnes oznámeno, že prezident Petro Porošenko navštíví počátkem příštího týdne Washington, kde se sejde s Trumpem. Bílý dům schůzku zatím nepotvrdil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner