Velké firmy a skupiny budou zřejmě muset poskytovat ve svých výročních a obdobných zprávách také nefinanční informace týkající se ochrany životního prostředí, respektování lidských práv, boje s korupcí nebo sociálních otázek. Počítá s tím vládní novela zákona o účetnictví, kterou dnes schválila Sněmovna. Tento nový požadavek vyplývá ze směrnice EU. Předlohu, kterou poslanci schválili beze změny v předloženém znění, nyní dostane k projednání Senát.

Někteří opoziční poslanci již v prvním čtení novelu kritizovali, jde podle nich jen o zvýšení administrativní zátěže firem. Podle ministra financí a oligarchy Andreje Babiše (ANO) jsou důvodem změny stále se zvyšující požadavky na transparentnost firem.

Firmy budou muset ve výročních zprávách nebo zvláštních zprávách informovat o přijatých opatřeních ve vztahu k uvedeným otázkám. Budou muset také uvádět, jaké výsledky tato opatření přinesla. Auditor pak bude ověřovat, zda firma tyto informace uvedla.

Nová povinnost se má týkat tzv. velkých účetních jednotek, které během roku zaměstnávají v průměru nad 500 zaměstnanců, a jsou současně subjekty veřejného zájmu. Tyto pojmy zavedla poslední novela zákona o účetnictví, která platí od letošního ledna. Subjekty veřejného zájmu se rozumí například banky, pojišťovny, zdravotní pojišťovny a také všechny firmy s veřejně obchodovanými cennými papíry.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner