Několik tisíc dalších uprchlíků z Blízkého východu a Afriky přešlo během dneška z Řecka do Makedonie na cestě za lepším životem do západní Evropy. Informovala o tom agentura AFP, podle které na makedonských hranicích panuje kvůli velkému návalu lidí značné napětí.

Podle informací zpravodaje AFP, který je na místě, přešlo do bývalé jugoslávské republiky během dopoledne více než 2000 běženců. Úřady prý však předpokládají, že z řeckého území jich dnes přijde celkem přinejmenším 8000.

Velké množství migrantů prý na hranicích způsobilo tlačenice a incidenty, kvůli kterým musely opakovaně zasahovat pořádkové síly. Policisté při tom použili obušky, napsala agentura s odvoláním na makedonské ministerstvo vnitra.

„V tak velkém davu se vždycky někdo pokouší předběhnout ostatní, a to způsobuje napětí a střety, které musejí řešit policisté. Doposud ale nebyly zaznamenány žádné vážnější incidenty,“ sdělil podle AFP zdroj z ministerstva, který nechtěl být jmenován.

Ke strkanicím dochází většinou u autobusů a vlaků, jež míří k hranicím do Srbska, přes které pak migranti pokračují dál do Maďarska, Rakouska a Německa. Podle zpravodaje AFP policisté „umírnili“ nejméně dvě třetiny lidí bojujících o místa.

Od neděle opustilo přijímací a registrační středisko Gevgelija na makedonské straně hranice s Řeckem kolem 5000 migrantů, sdělil také zmíněný zdroj z ministerstva vnitra.

Podle policie od 19. června vydala Makedonie přes 64.500 povolení k tranzitu.

Do Makedonie a dál do Evropské unie míří z Řecka desetitisíce dalších běženců, které jsou nyní přepravovány z řeckých ostrovů, kam se dostaly po moři z Turecka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner