Několik tisíc lidí demonstrovalo v neděli v ulicích Barcelony proti snahám separatistů o odtržení Katalánska od Španělska. Proces, který předloni odstartoval katalánský parlament a na jehož konci by měl být tento autonomní region španělského království samostatný, označili demonstranti za „ústavní převrat“.

Účastníci této, podle listu ABC neobvyklé, akce nesli španělské i katalánské vlajky a hesla jako „obnovit svobodu, demokracii a soužití“ nebo „Barcelona navždy španělská“. Údaje o počtu účastníků se různí. Podle organizátorů manifestace Katalánské občanské společnosti (SCC) se sešlo asi 15.000 lidí. Městská policie počet demonstrantů odhadla na 6500.

Katalánský parlament, v němž mají většinu separatistické strany, v listopadu 2015 schválil rezoluci požadující referendum o nezávislosti Katalánska. V další rezoluci, z loňského října, katalánští poslanci odhlasovali, že by se plebiscit měl konat nejpozději letos v září. Obě tyto rezoluce posléze anuloval španělský ústavní soud.

Vláda v Madridu snahy Katalánska o samostatnost dlouhodobě odmítá s tím, že to odporuje španělské ústavě.

Před soudem už také stanulo několik katalánských politiků kvůli hlasování z roku 2014. Katalánskému expremiérovi Arturu Masovi tento měsíc katalánský nejvyšší soud zakázal na dva roky vykonávat politickou činnost. Kratší tresty dostaly i dvě exministryně katalánské vlády.

Mas a dvě ministryně byli odsouzeni za to, že v listopadu 2014 ignorovali zákaz španělského ústavního soudu o referendu a uspořádali v Katalánsku nezávazné lidové hlasování. V něm se pro nezávislost vyslovilo asi 80 procent hlasujících, účast ale činila jen zhruba 40 procent.

Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení dlouhodobě rozděleni zhruba půl napůl. Mnozí si stěžují, že jejich bohatý region, produkující zhruba pětinu španělského HDP, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner