Gaza 8. prosince (ČTK) – Tisíce lidí dnes demonstrovaly zejména v muslimském světě proti středečnímu oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Na palestinských územích zemřel při střetech s izraelskými bezpečnostními složkami nejméně jeden Palestinec, dříve se objevila zpráva, že oběti jsou dvě. Podle palestinských záchranářů bylo v Jeruzalémě a na palestinských územích při dnešních demonstracích zraněno několik stovek lidí.

Trumpovo oznámení vyvolalo kritiku z řady zemí světa, podle některých ohrozil mírové řešení izraelsko-palestinského konfliktu i bezpečnost na Blízkém východě. Palestinské hnutí Hamás dnešek vyhlásilo začátkem třetí intifády – povstání proti Izraeli.

Dnes o nové situaci jednala i Rada bezpečnosti OSN, která byla svolána na základě žádosti osmi z jejích 15 členů. Někteří z řečníků vyjádřili obavy z ohrožení mírového řešení izraelsko-palestinského konfliktu a z nestability v regionu. Americká vyslankyně při OSN Nikki Haleyová uvedla, že USA chtějí přispět k mírovému procesu v oblasti a stále prý mají „důvěru“ obou stran konfliktu.

Protesty vypukly ve světě po dnešních poledních muslimských modlitbách. Na hranici mezi palestinským Pásmem Gazy a Izraelem váleli Palestinci hořící pneumatiky směrem na izraelské vojáky a házeli na ně kamení. Nejméně jeden Palestinec byl izraelskými vojáky zastřelen.

Vyjádřit solidaritu s Palestinci vyšli lidé v mnoha muslimských zemích. Protest s účastí asi 3000 osob se konal v evropské části Istanbulu, Turci přišli demonstrovat i v Ankaře a Izmiru. Na 5000 lidí se shromáždilo u uprchlického tábora pro Palestince v Libanonu, demonstrovalo se i u káhirské mešity Al-Azhar či v pákistánské metropoli Islámábádu. Muslimové protestovali i v indické části Kašmíru, v Malajsii, Indonésii, Jemenu, Iráku či Jordánsku. Mnohde se konaly protesty před ambasádami USA, lidé pálili americké vlajky a podobizny Trumpa.

K útokům na americké cíle i na spojence USA vyzvala teroristická síť Al-Káida, která na své webové stránce označila Spojené státy za moderního „faraona“ utlačujícího muslimy.

Trump ve středu navzdory široké mezinárodní kritice prohlásil, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele a že dal pokyn k přesunu americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. To se ale zřejmě neuskuteční ještě ani v příštím roce, řekl dnes americký ministr zahraničí Rex Tillerson v Paříži po setkání s francouzským šéfem diplomacie.

Americký prezident ve středu také uvedl, že se nic nemění na snaze USA zprostředkovat řešení izraelsko-palestinského konflitku. Kvůli tomu má ve druhé polovině tohoto měsíce vyrazit do regionu americký viceprezident Mike Pence. Strana Fatah, v jejímž čele stojí šéf palestinské autonomie Mahmúd Abbás, ale už oznámila, že palestinské vedení bude setkání s Pencem bojkotovat. Schůzků s Pencem dnes odmítl i imám vlivné káhirské mešity Al-Azhar šajch Muhammad Ahmad Tájib, který prý dostal návrh na setkání s americkým viceprezidentem na 20. prosince.

Kvůli napjaté situaci v regionu vyzvalo dnes české ministerstvo zahraničí české občany k obezřetnosti v Izraeli a na palestinských územích.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner