Madrid 28. října (ČTK) – Tisíce lidí se dnes shromáždily v centru Madridu na demonstraci za jednotu Španělska. Informoval o tom deník El País. Manifestace se konala den poté, co katalánský parlament schválil rezoluci o nezávislosti. Lidé se pomalu začínají scházet i v Barceloně před budovu katalánské vlády. Za chvíli má totiž katalánská televize TV3 vysílat projev sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta.

Na demonstraci na Kolumbovo náměstí v centru Madridu lidé mávali španělskými vlajkami a někteří volali „Puigdemont do vězení“. Právě sesazeného katalánského premiéra, jehož pravomoci ode dneška převzal předseda španělské vlády Mariano Rajoy, mnozí příznivci jednoty Španělska viní z odpovědnosti za současnou krizi. Madrid tak poprvé využil ústavní článek 155 a omezil autonomii španělského regionu.

Mezi demonstranty v Madridu byla například i premiérka autonomního regionu Madrid Cristina Cifuentesová, která označila páteční schválení rezoluce o nezávislosti katalánským parlamentem ze „státní převrat“. Uvedla také, že pro ni to byl „nejsmutnější den ve španělské demokracii“.

V pátek večer naopak slavily tisíce Katalánců v Barceloně nezávislou katalánskou republiku, která měla být na základě páteční rezoluce tamního parlamentu ustavena. Tomu ale zabránila španělská vláda poté, co jí k tomu dal španělský Senát (horní komora parlamentu) mandát na základě ústavního článku 155.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner