Londýn 1. července (ČTK) – Tisíce lidí dnes v centru Londýna protestovaly proti rozpočtovým škrtům konzervativní vlády. Mnoho účastníků demonstrace podle britského listu The Guardian neslo transparenty připomínající nedávný tragický požár výškové budovy Grenfell Tower a kritizující omezování financí pro veřejné služby, jako je zdravotnictví, školství nebo bezpečnostní a záchranné složky.

Lidé zpívali popěvek oslavující vůdce opozičních labouristů Jeremyho Corbyna a vykřikovali hesla jako „toryové, odejděte“, napsal server BBC News. Akci, na kterou autobusy dorazili demonstranti z celé země, nicméně podle britských médií ovládla téměř karnevalová atmosféra.

Stínový ministr financí John McDonnell v projevu k demonstrantům slíbil podporu obětem požáru Grenfell Tower, při němž zahynulo nejméně 80 lidí. Tragédie podle něj „symbolizuje všechno, co se v této zemi pokazilo“ od doby, co vláda přistoupila k úsporám ve veřejném sektoru.

Kabinet premiérky Theresy Mayové pak kritizoval, že při každé možné příležitosti chválí záchranáře, ale přitom jim podle něj snižuje mzdy a ruší pracovní místa.

Vláda Mayové ve středu přečkala první zkoušku v parlamentu poté, co Konzervativní strana ztratila v červnových předčasných parlamentních volbách většinu v Dolní sněmovně a byla nucena vytvořit menšinový kabinet s podporou severoirských unionistů. Zákonodárci zamítli návrh, kterým si chtěli labouristé vynutit konec vládních úspor ve veřejném sektoru.

Levicová opozice pod vedením Corbyna usiluje o zrušení limitu pro zvyšování platů zaměstnanců ve veřejném sektoru – v současnosti je stanoven na jedno procento ročně. Labouristé chtějí v reakci na nedávné teroristické útoky i požár Grenfell Tower skoncovat i se škrty v rozpočtech policie a hasičů.

Corbyn dnes protestujícím mimo jiné řekl, že je odhodlán vynutit si co nejdříve nové volby. Kancelář premiérky nechtěla protesty podle BBC News komentovat.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner