Tisíce lidí se dnes sešly v Soulu nedaleko prezidentského paláce a požadovaly trvalé sesazení prezidentky Pak Kun-hje. Funkce ji dočasně začátkem měsíce zbavil parlament kvůli jejímu spojení se skandálem, který zasáhl vedení země. Za její sesazení tehdy ve městech podle agentury AP demonstrovaly miliony lidí. O konečném osudu prezidentky musí rozhodnout ústavní soud.

Demonstranti nesli transparenty a svíčky, mnozí měli na hlavě čepici Santa Klause. Pak Kun-hje se podle nich nesmí vrátit do prezidentského křesla. V jiné části jihokorejské metropole ji účastníci jiného, menšího shromáždění naopak vyjadřovali podporu.

Prezidentka si prozatím ponechala titul, ale byla zbavena velení armády, nemá již právo jmenovat úředníky, podepisovat dohody se zahraničními zeměmi či udělovat milost vězňům. Funkci prozatímního prezidenta až do soudního rozhodnutí zastává premiér Hwang Kjo-an.

Důvodem prezidentčina odvolání je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do záležitostí státu, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Čche byla zatčena také kvůli finančnímu skandálu. Prezidentka se za své chování omluvila, ale dobrovolně odstoupit odmítla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner