Tel Aviv 25. března (ČTK) – V Tel Avivu na protest proti plánu izraelské vlády deportovat africké žadatele o azyl v sobotu demonstrovalo na 20.000 migrantů a jejich podporovatelů. Informoval o tom list The Times of Israel. Izraelská vláda oznámila, že migranti musí ze země odejít, přičemž dostanou 3500 dolarů (asi 70.000 korun), nebo jim hrozí, že budou zadržováni po blíže neupřesněnou dobu.

Migranti mají podle vlády na výběr, zda se vrátí do vlasti, nebo zamíří do neupřesněné třetí země. V médiích se objevily informace, že by touto zemí mohla být Rwanda nebo Uganda.

Většina Afričanů v Izraeli pochází z Eritreji, kde panuje diktatura, nebo z násilím zmítaného Súdánu, a mají strach z nuceného návratu do vlasti.

Izraelská vláda většinu z 40.000 běženců považuje za ekonomické migranty a tvrdí, že nemá právní povinnost jim umožnit v zemi žít. Kritici přístup vlády označili za neetický a upozornili, že poskvrňuje pověst Izraele jakožto útočiště pro židovské migranty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner