Tisíce afrických mladistvých prchají do Evropy bez vědomí rodičů; většina z nich přitom do Evropy cestovat nechtěla a na plavbu přes Středozemní moře je zcela nepřipravená. S odvoláním na zprávu Dětského fondu OSN (UNICEF) o tom dnes informovala agentura Reuters. Do Itálie se v první polovině letošního roku doplavilo podle UNICEF 12.200 mladistvých migrantů, naprostá většina z nich přitom přicestovala bez rodičů. K cestě je často přimělo násilí v Libyi.

Mnoho afrických mladistvých migrantů podle Dětského fondu OSN opustilo domov kvůli sporům či domácímu násilí. Většina z nich si chce najít práci v sousedních zemích a cestu do Evropy nezamýšlí.

Od několika set mladistvých, kteří se doplavili do Itálie, se zaměstnanci UNICEF dozvěděli, že byli uneseni a drženi v zajetí v Libyi. Odhodlání vydat se do Evropy v nich prý vzbudilo násilí, kterému byli vystavováni další migranti.

Hlavní trasa migrantů vede přes Libyi. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) uvádí, že nejméně 20.000 migrantů je v Libyi drženo v zajetí. Tito lidé se většinou stávají obětí pašeráků lidí, kteří po nich požadují mnoho peněz za propuštění, či jiných zločineckých gangů, které s nimi obchodují jako s otroky. Migranti, kteří se dostanou do otroctví, mnohdy čelí sexuálnímu zneužívání nebo jsou nuceni pracovat zadarmo.

Zpráva UNICEF je založena na rozhovorech s 850 migranty ve věku 15 až 17 let. Vydat se do Evropy původně zamýšlela méně než polovina z nich. Jejich cesta na kontinent byla mnohdy přerušovaná a v některých případech trvala více než dva roky.

Více než sedm milionů dětí v západní a centrální Africe opustilo své domovy v důsledku násilí, chudoby či kvůli klimatickým změnám, a tvoří tak více než polovinu migrantů v regionu, uvedl UNICEF. Asi jen pětina z nich se podle Dětského fondu OSN ale pokusí o nebezpečnou cestu do Evropy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner