Tisíce muslimů vyšly po dnešních poledních modlitbách do ulic Istanbulu, aby protestovaly proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalému. Demonstrace se konaly i v Malajsii, Indonésii a Pákistánu. V Teheránu stovky lidí provolávaly smrt Americe. Velké protesty na dnešek svolali i Palestinci, uvedla agentura AP. V New Yorku se dnes mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN.

V palestinském Betlému policie rozháněla dav slzným plynem. Na televizních záběrech je vidět lidi, jak házejí kamení, ulici zahalenou kouřem a demonstranty se šátky přes tvář. V Gaze je v ulicích několik tisíc lidí a další se začínají scházet před jeruzalémskou mešitou Al-Aksá. Izrael vyslal na riziková místa početné posily.

V Istanbulu se protest konal ve čtvrti Fatih v evropské části města. Lidé nesli nápisy Jeruzalém je naše čest, Pryč s Amerikou, pryč s Izraelem. Smrt oběma zemím provolávali Íránci na protestu v Teheránu. Podle íránských médií se podobné akce konají také v dalších íránských městech.

Demonstraci, na kterou přišly v pákistánské metropoli Islámábádu stovky lidí, svolaly islamistické skupiny. Pálily se Trumpovy podobizny a podobné akce se konaly i v Karáčí a Láhauru. Ke shromážděným hovořili islamisté, kteří vyzývali muslimské země k přerušení vztahů s USA, což má Trumpa donutit, aby své rozhodnutí odvolal. Pákistánské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení uvedlo, že Trump mění „právní a historický“ status Jeruzaléma.

K útokům na americké cíle a také na spojence USA vyzvala teroristická organizace Al-Káida. Na své webové stránce nabádá ke svaté válce a Spojené státy označuje za moderního „faraona“ utlačujícího muslimy. „Nejjistější a nejrychlejší způsob konfrontace s faraonem naší doby – Amerikou – je vést džihád ve jménu Alláha a útočit na zájmy USA a jejich sionistických a křižáckých spojenců všude na světě,“ uvádí se v prohlášení skupiny.

Proti Trumpově rozhodnutí protestovaly tisíce Malajsijců a Indonésanů. Politici obou zemí se připojili k těm, kdo s Trumpových rozhodnutím nesouhlasí. Před americkým velvyslanectvím v Kuala Lumpuru lidé pálili americké vlajky a provolávali protiamerická hesla. Také v Jakartě se demonstrace konala před zastupitelským úřadem USA. Někteří lidé tam přišli s palestinskou vlajkou. Jakartská policie byla připravena úřad chránit.

Trump se ve středu rozešel s dosavadní americkou politikou a řekl, že uznává Jeruzalém za hlavní město Izraele. Většina světa se domnívá, že o statusu se musí jednat.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval ke klidu. Trumpovo rozhodnutí už dříve označil za politováníhodné a jednostranné. Dnes řekl, že „žádný regionální problém se nedá řešit jednostranným rozhodnutím nebo použitím práva silnějšího“.

Trumpovo prohlášení o Jeruzalémě projedná RB OSN

V New Yorku se dnes mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN, aby reagovala na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. O jednání požádalo několik zemí, které Trumpův postup považují za možnou záminku k násilným reakcím. Na Západním břehu Jordánu se čekají velké protesty a možné násilnosti poté, co hnutí Hamas ve čtvrtek vyzvalo k zahájení nového povstání proti Izraeli. Palestinské vedení chce bojkotovat návštěvu amerického viceprezidenta Mika Pence, který má být v oblasti ve druhé polovině prosince.

O svolání schůzky RB OSN požádalo osm zemí nesouhlasících s Trumpovým krokem: Británie, Francie, Itálie, Švédsko, Egypt, Senegal, Bolívie a Uruguay. Dá se očekávat, že na jednání patnáctičlenné rady zazní převážně kritická slova, neboť kromě od Izraele se k Trumpovu postupu staví většina zemí odmítavě či přinejmenším zdrženlivě. Rozhodnutí podle nich ohrožuje možnou budoucnost mírového procesu na Blízkém východě a přispívá ke zhoršení bezpečnostní situace.

Zástupci některých zemí tvrdí, že americký krok je právně neplatný, protože porušuje rezoluci rady z roku 1980.

Na palestinských územích i v některých arabských zemích se dnes očekávají velké protesty, kvůli nimž izraelská armáda posílí jednotky na Západním břehu Jordánu.

Palestinské vedení hrozí bojkotem návštěvy viceprezidenta Pence

Palestinské vedení chce bojkotovat návštěvu amerického viceprezidenta Mika Pence, který má být v oblasti ve druhé polovině prosince. Džibríl Radžúb z vládnoucího Fatahu řekl, že Pence není na palestinských územích vítán. Palestinci tak reagují na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o Jeruzalému. Washington uvedl, že bojkot Penceovy návštěvy bude kontraproduktivní.

Radžúb řekl, že Pence se chtěl 19. prosince sejít s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Palestinci už dříve hrozili přerušením kontaktů s USA. Viceprezident míří také do Izraele.

Trump se rozešel s dosavadní americkou praxí a rozhodl se uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Už ve čtvrtek se kvůli tomu konaly protesty, při nichž podle palestinských zdrojů bylo zraněno na 50 lidí. Další protesty se čekají po dnešních poledních modlitbách a Izrael kvůli tomu vyslal stovky policistů na Západní břeh Jordánu a k jeruzalémskému Starému Městu. Vstup k tamním mešitám ale neomezil na určité věkové skupiny muslimů, jak v minulosti ve vypjatých bezpečnostních situacích činil. Většinou tam pouštěl jenom staré lidi a ženy, nikoli mladší muže. Dnes žádné omezení ohlášeno nebylo.

Trumpovo oznámení je chápáno jako ohrožení bezpečnosti Američanů v regionu a širší bezpečnosti vůbec. České ministerstvo zahraničí kvůli situaci v Jeruzalémě vyzvalo k obezřetnosti a doporučilo vyhýbat se místům s vyšší koncentrací osob. Lidé nemají používat prostředky hromadné dopravy a měli by sledovat místní média. Nedoporučují se cesty a návštěvy v Pásmu Gazy ani výlety do blízkosti hranice se Sýrií a Libanonem. Těm, kdo cestují do Izraele a okolních zemí, úřad doporučil zaregistrovat se na internetových stránkách ministerstva do databáze DROZD.

Trumpa za rozhodnutí kritizovalo mnoho zemí a podle odborníků se důsledky začaly rychle promítat do politiky v Izraeli. Ministr pro výstavbu Joav Galant řekl, že příští týden vládě navrhne ke schválení výstavbu 14.000 bytů, z nichž 6000 má být ve východním Jeruzalému. „Po historickém prohlášení prezidenta Trumpa budu prosazovat urychlení výstavby v Jeruzalému,“ řekl ministr.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner