Pozastavení dvou dotačních programů kvůli policejnímu vyšetřování na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) už způsobuje existenční problémy některým sportovním klubům, svazům a akcím. Nedostaly peníze už od ledna, řekla ČTK na dvoudenním setkání Svazu měst a obcí ČR v Plzni předsedkyně Rady Asociace krajů, karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO). Svaz měst a obcí i asociace vyzvaly MŠMT, aby se státní podpora co nejdříve rozběhla. Podle ministerstva se začátkem příštího týdne obnoví podpora dětí a mládeže.

Podle Vildumetzové se problémy týkají zhruba 5000 sportovních klubů a 96 svazů, jde o částku 2,5 miliardy korun. „Pak byla pozastavená investiční dotace, což byla jedna miliarda na opravy sportovišť a rekonstrukce,“ uvedla. Obrací se na ní hodně sportovců z krajů, měst a obcí, které mají obavy o další fungování klubů a svazů.

„Peníze dostávaly na konci dubna. Ale protože zasahovala policie, tak se to pozastavilo. Ale přece ty děti a sportovci nemohou být rukojmí,“ řekla Vildumetzová s tím, že má řadu signálů o ohrožených klubech i akcích. Uvedla například mistrovství světa v hokejbalu, které bude od počátku června v Pardubicích. „Nemají peníze a vůbec neví, jak to budou pořádat. Podobně Zlatá tretra v Ostravě. Sportovní svazy mně píší a ptají se, co mají dát trenérům,“ uvedla. Problémy se podle ní týkají 300.000 sportovců.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ve čtvrtek uvedla, že její resort začne začátkem příštího týdne vyplácet klubům dotace na podporu dětí a mládeže. Jde o 1000 korun za dítě trénující jednou týdně a 2000 Kč za dítě, které se připravuje dvakrát týdně. Nařídila pozastavení a přezkoumání dotačních programů pro sport kvůli podezřením z jejich zneužití. O dotacích se údajně domlouvala její náměstkyně Simona Kratochvílová s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou. Oba policie obvinila a skončili ve vazbě. Investiční program, kterého se případ týká, Valachová minulý týden zrušila. Svazy by měly v červnu dostat vyplacenu zálohu ve výši minimálně poloviny loňské dotace a zbytek peněz po novém posouzení žádostí. Rychle má být zajištěno i financování významných akcí, aby neutrpěla mezinárodní prestiž ČR.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner