Tisíce stoupenců makedonské opozice vyšly v úterý do ulic Skopje na protest proti vládě. Demonstrace se konala dva měsíce před plánovanými parlamentními volbami. Akci zorganizovala hlavní opoziční strana Sociálnědemokratický svaz Makedonie (SDSM), informuje agentura AP.

Makedonie prožívá politický chaos již od února 2015. Krize nabrala obrátky, když opozice zveřejnila sérii odposlechů, které svědčí o volebních podvodech organizovaných z nejvyšších vládních kruhů. Vládní konzervativci údajně nechali odposlouchávat na 20.000 lidí, včetně policistů, soudců, novinářů a zahraničních diplomatů. Podle opozičního vůdce Zorana Zaeva stál za odposlechy tehdejší premiér Nikola Gruevski.

Situaci zhoršil letos v dubnu prezident Ďorge Ivanov, když ještě před dokončením vyšetřování omilostnil politiky podezřelé z účasti na odposleších a ze zpronevěry. V důsledku tlaku opozice i zahraničních činitelů Ivanov později amnestii sám zrušil.

Znesvářené politické strany se na konci srpna dohodly, že se v zemi 11. prosince uskuteční předčasné volby. Tento krok by měl vyřešit vleklou politickou krizi, jak ale poznamenala agentura AP, osud hlasování není jistý, protože volby byly letos už dvakrát odloženy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner