Washington 16. března (ČTK) – Americký prezident Donald Trump se rozhodl vyměnit svého hlavního bezpečnostního poradce Herberta McMastera, neočekává se však, že tento krok udělá hned. Napsal to list The Washington Post s odvoláním na informované zdroje. Podle nich Trump na jeho místo zvažuje několik kandidátů včetně bývalého stálého zástupce Spojených států v OSN Johna Boltona a personálního šéfa Národní bezpečnostní rady (NSC) Keitha Kellogga.

V úterý prezident odvolal ministra zahraniční Rexe Tillersona a dal najevo, že tím zněny na nejvyšší úrovni jeho administrativy nekončí. McMaster zřejmě nebude funkce zbaven hned, Trump je ochoten dát si načas, aby se vyhnul pokoření McMastera a aby mohl pečlivě zvolit silnou náhradu, píše list.

Trump si s McMasterem nikdy osobně nerozuměl a podle zdrojů listu nedávno sdělil úmysl ho ve funkci vyměnit personálnímu šéfovi Bílého domu Johnu Kellymu. Prohlásil prý, že armádní generál je příliš zkostnatělý a že jeho briefingy trvají moc dlouho a nejsou k věci.

O McMasterově odchodu z Bílého domu se spekulovalo už několikrát. Naposledy to bylo loni v listopadu, kdy ale převládl názor, že jmenovat do funkce bezpečnostního poradce třetího člověka během jednoho roku by nepůsobilo dobře. McMaster v únoru nahradil Michaela Flynna, který post musel opustit kvůli zprávám o jeho pochybných kontaktech v Rusku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner