V Praze, 2. 4. 2015

V reakci na článek  Oceněná hvězda filmu Cesta ven dluží na nájemném, který MF Dnes otiskla 1. 4. 2015 na titulní straně,  a řadu navazujících mediálních výstupů zasíláme reakci Klaudie Dudové:

„No vlastně mi přetekla Cesta ven do osobního života, a ta postava Žanety se mi lepí na paty. Chtěla jsem pomoct vlastní rodině, a tak jsem pro ně získala byt, protože to s lidmi umím, nejsem tmavá a mnoho lidí ve mně nevidí typickou Romku. A taky v tom možná hrálo roli to, že jsem hrála ve filmu. To bylo ještě před těma cenama. Tak mi ten byt prostě dali. Podepsala jsem smlouvu. Majitel však věděl, že v bytě bydlet nebudu, že v něm bude bydlet máma a její nový přítel. A je pravda, že neplatili. Když jsem se to dozvěděla, snažila jsem se, aby byt platili. Slíbili mi to, jenže neplatili. Takže pak už jsem nevěděla, jak mluvit s mámou a co říct tomu majiteli, co měl právo na svůj nájem. Nabídla jsem mu zaplatit za mámu a jejího přítele ve třech splátkách. To odmítl s tím, že chce vše najednou a nebo nic. Proč nechtěl peníze po třetinách, ale radši na mne zavolal média, nevím. Možná proto, že, jak řekl, jsem prý vyhrála nezaslouženě Českého lva a teď to schytám. Velmi mne mrzí, že opět kolují články o tom, jak se Romové špatně chovají, a že nás zase mohou hodit do jednoho pytle.“

Vyjadřujeme krajní znepokojení nad tím, jakým způsobem se deník, považující se za seriózní, uchýlil bez ověření informací k publikaci senzacechtivého článku, jehož vyznění podporuje rasistické stereotypy zakořeněné v části české společnosti.

S pronajímatelem bytu vstoupí v nadcházejících dnech do kontaktu právní zástupce, jehož prostřednictvím bude celá „kauza“ uzavřena.

Klaudii vyjadřujeme naši plnou podporu a těšíme se na další spolupráci s ní.

Petr Václav, Jan Macola, Miloš Lochman, Karel Chvojka

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner