Rusko nesouhlasí s výrokem syrského prezidenta Bašára Asada, který týká délky bojů v Sýrii. Asad minulý týden v rozhovoru s francouzskou agenturou AFP prohlásil, že syrská armáda je připravena bojovat, dokud neobnoví kontrolu nad celou Sýrií. Stálý ruský představitel v OSN Vitalij Čurkin ve čtvrtek řekl, že Rusko usiluje o mírové řešení krize a Asadova snaha obnovit kontrolu nad celým územím bude marná. Agentura Reuters napsala, že Čurkinova slova jsou náznakem prvních neshod mezi Moskvou a Damaškem.

Čurkin uvedl, že Rusko pomohlo Asadovi zvrátit vývoj na bojišti a Asad teď musí následovat cestu Ruska k mírovým rozhovorům. Pokusy získat zpět kontrolu nad celou Sýrií prodlouží podle velvyslance boje na neurčito. „Rusko do této krize značně investovalo z politického i diplomatického hlediska a teď také z vojenského. Zákonitě si přejeme, aby si to Bašár Asad uvědomil,“ řekl Čurkin.

Asad minulý týden v rozhoru s agenturou AFP řekl, že chce dobýt zpět celou Sýrii a počítá s tím, že tento boj bude dlouhý. „Bylo by nelogické říkat, že jsme ochotni vzdát se jediného kusu našeho území,“ prohlásil.

„Slyšel jsem výroky prezidenta Asada, samozřejmě, že nesouznějí s diplomatickou snahou Ruska… Jedná se o příměří, o ukončení nepřátelských akcí v dohledné době, na tom se pracuje,“ reagoval Čurkin.

Ruský vstup do bojů zachránil loni v září Asadovu armádu před zhroucením a umožnil jí dobývat zpět území na západě a severu Sýrie.

Podle agentury Reuters západní diplomaté doufají, že Rusko využije svého vlivu na Asada, přiměje ho jednat s opozicí a případně odstoupit. Podle neoficiálních zpráv ale Asad odmítá jednat s opozičními představiteli, které navrhuje Moskva. Čurkinova slova chápe agentura Reuters jako první veřejné přiznání, že Moskva není spokojená s Asadovou neústupností.

Mírové rozhovory mezi zástupci vlády a opozice začaly v lednu v Ženevě, ale 3. února byly pozastaveny kvůli výhradám opozice k pokračujícím bojům v Sýrii a strádání civilistů. V Mnichově se pak země podporující strany syrského konfliktu dohodly, že je třeba vyjednat příměří. Damašek mezi tím povolil vstup humanitárních konvojů do pěti měst a vesnic. Ženevské rozhovory mají pokračovat 25. února.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner