Praha 25. května (ČTK) – Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) bude chtít s novým ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) jednat o navýšení rozpočtu pro dopravu. Ťok to dnes řekl ČTK. Samo ministerstvo ve srovnání s letoškem přišlo v prvním návrhu rozpočtu na rok 2018 o zhruba 12 miliard Kč a mělo by mít 43 miliard Kč. S méně penězi z rozpočtu by měl hospodařit i Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), který by měl příští rok z národních zdrojů dostat 45 miliard korun, což je meziroční pokles o sedm miliard Kč.

„Jde zatím pouze o první návrh rozpočtu, o kterém určitě ještě povedeme debatu. Řada velkých dálničních staveb, které byl roky odkládané, je blízko zahájení. Běží tendry na zhotovitele a dokončují se kroky k získání stavebního povolení. Další stavby obchvatů měst, modernizace dálnice D1 či železničních koridorů už byly zahájeny. Věřím tedy, že tyto projekty budou mít podporu a rozpočet s nimi bude počítat,“ uvedl Ťok.

Ministerstvo dopravy ze svého rozpočtu financuje kromě svého provozu například objednávku rychlíkových spojů, správu registrů včetně registru aut či pořizování registračních značek. Na výstavbu o opravy dálnic, silnic prvních tříd a železnic pak slouží peníze putující do resortu přes SFDI. Ten kromě toho financuje projekty na zvyšování bezpečnosti v obcích a v posledních letech i přispívá na opravy komunikacích nižších tříd patřící krajům.

Ministerstvo dopravy není jediné, které si v prvním návrhu resortu financí ve srovnání s letoškem výrazně pohoršilo. O více než 11 miliard korun méně předpokládá návrh pro resort místního rozvoje, o necelé čtyři miliardy životní prostředí a o téměř pět miliard korun méně má mít i ministerstvo zemědělství. Proti návrhu rozpočtu pro svůj resort už vystoupila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Podle ní návrh nezohledňuje potřeby regionů České republiky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner