Praha 21. února (ČTK) – TOP 09 vadí, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce svůj pozměňovací návrh na zdanění korunových dluhopisů připojit k novele poslanců TOP 09 a Starostů, která zvyšuje daňové úlevy pro dárce krve či kostní dřeně. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska si Babiš dárce bere za rukojmí, což považuje za nechutné. Strana změnu navrhovanou ministrem financí nepodpoří, dodal. Finanční správa podle něj musí konat a zjišťovat, zda mimo jiné i někdejší Babišova společnost Agrofert vydala korunové dluhopisy z jiného důvodu, než kvůli daňové optimalizaci.

Babiš v pondělí oznámil, že podal návrh, podle něhož by byly zdaněny korunové dluhopisy, které nakoupili od firem jejich majitelé a lidé ekonomicky propojení s firmou. „Pokud se domnívá, že se to mělo napravit legislativní cestou, měl v roce 2014, 2015 a 2016 jako ministr dost příležitostí, aby to řešil novelou,“ řekl dnes Kalousek ve sněmovně novinářům.

Navrhovaná novinka by se týkala i Babiše, který koupil v roce 2013 dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. „TOP 09 návrh nepodpoří, jsme znechuceni, že ministr a poslanec Babiš, aby vyvolal dojem, že se vyviňuje ze svého obcházení zákona, si neváhá vzít jako rukojmí dárce krve a kostní dřeně,“ uvedl Kalousek.

Babiš podle Kalouska s návrhem přichází jen kvůli tomu, že vyšlo najevo, že obcházel zákon, aby nemusel platit daně. „Legislativní změna není potřeba, naše legislativa stanoví, že každá operace, která nemá jiný důvod než daňovou optimalizaci, je nezákonná, i když proběhla podle paragrafů,“ řekl. Finanční správa se podle něj musí věnovat své povinnosti a položit dotaz, zda Babišův nákup dluhopisů měl i jiný účel. „Pokud Finanční správa nebude plnit své povinnosti, pak je to skandální,“ dodal.

Babiš koupil desetileté dluhopisy se šestiprocentním úrokem, které Agrofert vydal v prosinci 2012. Babiš premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) informoval, že finanční úřady kvůli nezdanění korunových dluhopisů nebudou plošně provádět daňové kontroly. Sobotka vysvětlení označil za nedostatečné a bude požadovat reakci od daňové správy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner