TOP 09 podpoří záměr předřadit hlasování o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání před rozhodování o důvěře pro Babišovu vládu, jak navrhují STAN či Piráti, byť nevidí mezi body souvislost. Novinářům to dnes řekla místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. TOP 09 zopakovala své stanovisko, že kabinet nepodpoří, premiéra nepovažuje za důvěryhodného.

Adamová uvedla, že TOP 09 návrh na změnu pořadí projednávaných bodů podpoří. „Byť si myslíme, že ta souvislost úplně jasná není, k hlasování o důvěře nepotřebujeme znát závěr ohledně vydání, či nevydání,“ vysvětlila. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, že na jednání mandátového a imunitního výboru hlasoval pro to, aby výbor doporučil sněmovně Babiše i Faltýnka ke stíhání vydat. Totéž bude doporučovat klubu TOP 09.

Babiš se dnes podle Kalouska usvědčil v případu Čapího hnízda, když hovořil o tom, že v roce 2012 Kalousek jako ministr financí zadal audit, který měl za každou cenu na Babiše něco na Čapím hnízdě najít. „V roce 2012 bych ten motiv mohl mít, jen kdybych byl vševědoucí. Nikdo netušil, komu farma patří. Babiš nám řekl, že minimálně dva lidé věděli, že to patří jemu, Babiš a Kalousek. Ale Kalousek to nevěděl, Babiš to věděl a dnes ráno vám to přiznal,“ uvedl Kalousek.

TOP 09 podle něj setrvává u svých předvolebních slibů, že nepodpoří kabinet s vůdčí rolí ANO a Babiše. „Dát moc rozhodovat o této zemi někomu, kdo není důvěryhodný a koho chce stíhat policie, není možné. To, že chce premiér požádat o vydání k trestnímu stíhání v kauze dotačního podvodu u Čapího hnízda, na našem postoji nic nemění,“ uvedla Adamová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner