Praha 14. února (ČTK) – Opoziční TOP 09 prosazuje u mobilní komunikace větší ochranu spotřebitele, zejména rychlý přechod mezi operátory bez sankcí, i vstup čtvrtého operátora na trh. Podporuje také evropskou dohodu o snížení cen za roaming. Větší konkurence vždy vede k významnému snížení cen, řekl dnes novinářům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

O cenách v Česku, zejména za mobilní data, se v posledních týdnech rozproudila na tuzemské politické scéně velká debata. Postoj vlády k mobilním operátorům se zvrhl podle Kalouska ve frašku. Zatímco se v Evropské unii platí za gigabyte mobilních dat v průměru 2,77 eura, zástupci vlády prosazovali maximální roamingové ceny, tedy deset eur, uvedl.

TOP 09 v této souvislosti kritizovala tvrzení ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) o tom, že roaming je elitářská služba pro pět procent občanů. Kalousek poukázal na to, že jen loni vycestovalo do zahraničí pět milionů Čechů.

„Chování vlády je jedním z příkladů, které popírá tvrzení premiéra Bohuslava Sobotky, že ČSSD hájí zájmy občanů se středními příjmy,“ řekl Kalousek. ČSSD a její vládní partnery nařkl z toho, že chrání zájmy nynějších tři operátorů na českém trhu.

Sobotka nedávno ohlásil, že chce zrychleně prosadit novelu o elektronických komunikacích, která by zvyšovala o 30 milionů až na 50 milionů korun možné postihy, které může operátorům dát za prohřešky Český telekomunikační úřad. Novým deliktem by bylo nedodržování podmínek přidělení frekvence. Předloha má taky zkrátit dobu přechodu zákazníka k jinému operátorovi na deset dní. V souvislosti s přechodem na standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 je podle Sobotky na místě uvažovat o příchodu čtvrtého mobilního operátora.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner