Poslanci TOP 09 vyvěsili na Sněmovně tibetskou a tchajwanskou vlajku. Vlajky mohou lidé vidět pod okny jejich klubových prostor v paláci, který přiléhá k Malostranskému náměstí. Viset by tam měly podle informací ČTK celý dnešní den.

„Každý poslanec má právo na svou politickou činnost a jako takovou chápu i tuto iniciativu,“ řekl k tomu ČTK předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD). Jde podle něho o aktivitu poslanců TOP 09, kterou učinili v rámci poslaneckého mandátu.

„10. března je výročí tibetského protičínského národního povstání, kdy každoročně probíhá mezinárodní kampaň ,,Vlajka pro Tibet“ na podporu potlačovaných práv Tibeťanů. Na protest proti servilnímu textu smlouvy Prahy s Pekingem jsme z oken poslaneckého klubu TOP 09 vedle tibetské vlajky vyvěsili i vlajku Čínské republiky (Tchaj – wan),“ napsal na svůj facebookový profil  předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Smlouva obsahuje sporný bod o uznání jednotné Číny, tedy že Tchaj-wan je součástí Číny. Tchaj-wan, což je ostrov, je všeobecně používaný název pro Čínskou republiku, kterou uznávají zhruba dvě desítky zemí světa.

V minulosti vyvěšovali ve Sněmovně z klubových oken tibetskou vlajku poslanci Strany zelených. Šlo o stejnou budovu, v níž nyní mají klubové prostory poslanci TOP 09.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner