Obří trajekt Eleftherios Venizelos, který slouží jako nouzové středisko pro migranty na řeckém ostrově Kos, začal v noci na dnešek přijímat první uprchlíky. Kolem půlnoci se v okolí lodi shromáždily stovky Syřanů, kteří stáli ve frontách a postupně se naloďovali. Plavidlo má místo pro asi 2500 běženců. V přístavu Kos by mělo zůstat asi dva týdny, říkají místní představitelé. Co bude dál, se zatím neví.

Uprchlíci na lodi najdou přístřeší, už nebudou muset spát v ulicích města a zároveň se tam budou moci registrovat. Vláda v Aténách plavidlo vyslala, aby ulehčila místním úřadům, které registraci obrovského množství běženců nezvládají. Denně přijíždí kolem 800 nových migrantů.

Oproti sobotě se dnes brzy ráno situace u přístavu změnila a je znát, že uprchlíků ubývá, jak odjíždějí dál do řeckého vnitrozemí nebo využili možnosti jít na trajekt. Předtím běženci polehávali a posedávali téměř ve všech parcích v okolí městských hradeb, ráno už tam nikdo nebyl. Policie rovněž přístup k plavidlu ohradila a u brány stojí vojáci, kteří dovnitř pouští jen uprchlíky.

„V noci jich sem přišlo hodně. Nedokážu říct přesně kolik, nepočítal jsem je,“ říká hlídkující voják. „Až k lodi ale nemůžete, možná odpoledne. Mám své příkazy,“ dodává.

Na trajekt se chtěl dostat i mladý Syřan, který na Kos dorazil již ve čtvrtek. Přijel i s manželkou, několikaměsíční dcerou a dvěma malými syny. „Jeli jsme na člunu z (tureckého přístavního města) Bodrumu, bylo to nebezpečné, ale v Sýrii se už kvůli válce nedalo být. Je tam pořád (syrský prezident) Bašár Asad a je to šílené,“ říká muž, který si nepřál zveřejnit své jméno. V Sýrii studoval historii a živil se jako učitel. Z Řecka by se prý rád dostal do Německa, do Hamburku či Mnichova. Sebe ani svou rodinu raději nechtěl nechat fotografovat. „Mám další příbuzné v Sýrii, sestru, rodiče, nechci je ohrozit. Asadovi lidé by je mohli zastřelit,“ říká. Jestliže ale válka skončí, chtěl by se prý vrátit zpátky. „Je to má rodná země,“ uzavírá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner