Předsedu britských labouristů Jeremyho Corbyna, který je kritizován za nedostatečnou podporu britského členství v Evropské unii během kampaně před červnovým referendem a který čelí tlaku k rezignaci, čeká obhajoba postu šéfa strany. Někdejší labouristická stínová ministryně obchodu Angela Eagleová dnes oznámila, že Corbyna v pondělí oficiálně vyzve k souboji, uvedla agentura Reuters.

„V pondělí ráno oznámím svou kandidaturu na šéfku Labouristické strany,“ uvedla Eagleová v prohlášení. Na svůj stínový post rezignovala spolu s většinou Corbynova kabinetu v reakci na výsledky referenda, ve kterém se většina hlasujících vyslovila pro odchod Británie z EU.

Eagleová tvrdí, že Corbyn selhal ve vedení labouristů. Již na konci června mu v nezávazném hlasování vyslovilo nedůvěru přes 80 procent poslanců jeho strany, odejít však odmítá.

Případný Corbynův vyzývatel musí získat podporu nejméně 20 procent labouristických poslanců. Pokud tuto podmínku Eagleová splní, bude následovat vnitrostranické hlasování, které o novém předsedovi rozhodne.

Podle Reuters není jasné, co se stane v případě, že Corbyn, který nemá podporu svých zákonodárců, předsednictví obhájí. Spekuluje se, že by to mohlo vést k rozštěpení strany.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner