Uppsala (Švédsko) 25. dubna (ČTK) – Švédský soud dnes odsoudil tři muže obžalované z hromadného znásilnění ženy, které v přímém přenosu vysílali prostřednictvím sociální sítě facebook. Čin spáchali v lednu v Uppsale a trojice byl zatčena poté, co policie dostala upozornění na živý přenos. Muži dostali tresty vězení od šesti do 28 měsíců a musí zaplatit náhradu škody, informoval deník Aftonbladet.

Trojice podle státního zastupitelství přenos šířila v rámci facebookové skupiny, která má kolem 60.000 členů. Znásilnění podle odhadů vidělo kolem dvou tisíc uživatelů sociální sítě.

První z mužů byl odsouzen na dva roky a čtyři měsíce vězení za znásilnění a pomoc při při něm. Druhému z nich byl trest 12 měsíců zkrácen na polovinu, protože při spáchání činu nebyl plnoletý. Poslední z nich stráví ve vězení také šest měsíců, informoval soud v Uppsale. První dva odsouzení jsou Afghánci ve věku 24 a 18 let. Poslední z trojice byl za kamerou, je mu 24 let, je původem z Afghánistánu a má švédské občanství, uvedla agentura AP.

Podle soudce byla žena pod vlivem narkotik a alkoholu, nebyla tedy schopná dát k sexuálnímu činu souhlas, jak odsouzení původně tvrdili. Muži musí ženě jako náhradu škody zaplatit 330.000 švédských korun (922.000 Kč), informoval švédský zpravodajský server The Local. Podle agentury AP byla nahrávka během čtyřdenního soudního řízení vysílána za zavřenými dveřmi.

Služba facebook live umožňuje od roku 2015 sdílet prostřednictvím sociální sítě video natáčené chytrým telefonem v reálném čase. Zatímco tradiční televizní stanice jsou omezené zákony, internetové streamovací služby ve většině zemí žádným regulacím zatím nepodléhají.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner