Speciální tribunál OSN pro Libanon dnes osvobodil libanonskou televizi Al-Džadíd z bránění výkonu soudu v kauze, která se týká objasňování vraždy někdejšího premiéra Rafíka Harírího. Novinářku stanice Karmu Chajátovou zprostil soud rovněž tohoto bodu obvinění, ale shledal ji vinnou z pohrdání soudem. Harírí zemřel v roce 2005 při atentátu v Bejrútu a soud má označit a soudit viníky.

Televize vyvázla bez trestu, novinářka pohrdala soudem

V dubnu začal proces projednáváním kauzy novinářky Chajátové a televize Al-Džadíd. Byly obviněny z vyzrazení svědků, kteří měli zůstat utajeni.

Soudce Nicola Lettieri dnes oznámil, že televize je zproštěna obvinění a že Chajátovou zprošťuje obvinění z bránění justici. Dopustila se prý ale pohrdání soudem, když v roce 2012 nebrala zřetel na jeho žádost, aby z webové stránky televize odstranila sporný materiál. Prokurátor se domnívá, že prozrazení svědků odradilo mnohé další od úmyslu svědčit při vyšetřování atentátu.

Boj o svobodu projevu

Chajátová pochybení popírala a proces označila za ohrožení svobody projevu. Novinářka a její televizní stanice v roce 2012 odvysílaly rozhovory se svědky, jejichž tváře i hlasy byly zastřeny. Chajátová tvrdí, že ze záběrů nebylo možné tyto lidi identifikovat, avšak podle prokuratury to bylo možné z kontextu jejich výpovědí. Televize prý jenom chtěla poukázat na možnost úniku informací.

K vynesení verdiktu nad Chajátovou se má soud podle libanonské agentury NNA sejít 28. září. Za pohrdání soudem hrozí pokuta až 100.000 eur (2,7 milionu korun) a sedm let vězení.

Z atentátu byla obviněna i Sýrie, pachatelé jsou stále na svobodě

Harírí byl zabit spolu s 21 dalším lidmi při atentátu v Bejrútu. Libanon byl tehdy pod silnými vlivem Sýrie, což Harírí kritizoval. Hned po útoku se objevilo obvinění, že za vraždou je Sýrie nebo její libanonští stoupenci. Ze zapojení do atentátu bylo zatím obviněno pět lidí. Všichni jsou napojeni na šíitskou prosyrskou stranu Hizballáh. Zůstávají ale na útěku a souzeni jsou v nepřítomnosti.

Zvláštní tribunál byl ustaven, protože libanonští politici ani libanonský soudní systém nebyli schopni pokročit ve vyšetřování. Letos byla do čela soudu jmenována česká soudkyně Ivana Hrdličková a nahradila Novozélanďana Davida Baragwanatha.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner