Praha 18. září (ČTK) – Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou dnes jednat o podobě státního rozpočtu na příští rok. Zabývat se budou i opatřeními na podporu digitalizace a elektronizace v plánu pro Společnost 4.0. Zaměří se také na čerpání evropských peněz či postup přípravy velkých staveb. Tripartita se seznámí i se závěrečnou zprávou o činnosti odborné důchodové komise.

Návrh rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 50 miliard korun. Tento deficit nemá zvýšit ani slíbený růst platů ve veřejném sektoru. Vládní koalice se rozhodla vyhovět požadavku odborů a tarify učitelům zvednout o 15 procent a ostatním pracovníkům o deset procent už od listopadu. Přidání se promítne do výdajů v příštím roce. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) už dříve řekl, že ve státní pokladně na pokrytí takového růstu výdělků peníze nejsou. Ministerstvo financí zvýšilo před nedávnem proti červnovému návrhu příjmy o 21 miliard korun, když upravilo odhad růstu ekonomiky z 2,9 na 3,1 procenta. I tak ale prostředky na platy chybí.

Odbory na přidání o 15 procent učitelům a o 10 procent ostatním trvají. Zaměstnavatelé zvýšení platů kantorů podporují. Nesouhlasí ale s tím, aby růst byl plošný. Poukazují na růst počtu zaměstnanců veřejné správy místo růstu její produktivity.

Tripartita bude projednávat také akční plán pro Společnost 4.0. Dokument se zaměřuje na změny spojené s digitalizací, automatizací a nástupem robotů. Týkají se vzdělávání, kybernetické bezpečnosti, konkurenceschopnosti průmyslu či elektronizace úřadů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner