Berlín 17. února (ČTK) – Kanada se na rozdíl od Německa nezavazuje ke zvyšování výdajů na obranu. Příspěvek Ottawy k činnosti NATO nelze měřit jen penězi. Řekl to dnes kanadský premiér Justin Trudeau, jenž v Berlíně jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. K větším investicím do obrany chce spojence v Severoatlantické alianci přimět nový americký prezident Donald Trump.

Členové NATO se již dříve na svých summitech dohodli, že do roku 2025 zvýší své obranné výdaje na dvě procenta hrubého domácího produktu. Americký ministr obrany James Mattis tento týden v Bruselu upozornil, že zatím této hranice dosáhly kromě USA jen Británie, Polsko, Estonsko a Řecko. Německo nyní vydává na obranu 1,2 procenta a Kanada asi jedno procento svého HDP.

Merkelová dnes prohlásila, že Německo hodlá dvouprocentního cíle postupně dosáhnout během deseti let. Trudeau ale nic podobného nepřislíbil, napsal server televize CBC News. Místo toho uvedl, že přínos Kanady nespočívá jen ve finanční oblasti, ale například v pravidelném vysílání vojáků do operací NATO, které Ottawa také někdy vede, tak jako nyní v Lotyšsku.

Kanadský Kennedy, jak Trudeaua někdy přezdívají média, navštívil v Berlíně i Památník holocaustu a také místo, kde na konci loňského roku islamistický terorista najel do lidí na vánočním trhu.

Trudeau je v Evropě mimo jiné v spouvislosti s dohodou CETA o volném obchodu mezi Kanadou a Evropskou unií. Tento dokument ve středu schválil Evropský parlament a nyní dohodu čeká ratifikace národními parlamenty unijních zemí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner