New York 21. září (ČTK) – Spojené afghánsko-americké síly úspěšně postupují proti nepřátelům, zasazují jim v Afghánistánu tvrdé rány a počínají si efektivně. Při setkání s afghánským prezidentem Ašrafem Gháním to dnes v New Yorku řekl prezident USA Donald Trump. Americké ministerstvo obrany nedávno oznámilo, že do Afghánistánu, kde působí 11.000 amerických vojáků, vysílá dalších 3000 lidí.

Ghání dnes posílení amerických sil v zemi ocenil a řekl, že útoky proti Talibanu a dalším teroristickým skupinám řídí Afghánci. Nehodlá prý po Spojených státech žádat neomezenou vojenskou pomoc. Počátkem týdne afghánský prezident řekl, že americká vláda chce během čtyř let převést 80 procent území státu pod kontrolu afghánské vlády.

Spojené státy měly dosud v Afghánistánu asi 11.000 mužů a žen ve zbrani, v době vrcholného nasazení v roce 2011 jich tam bylo na 100.000. Afghánské armádě v tažení proti islamistům z hnutí Taliban pomáhá kromě vojáků USA dalších 5000 vojáků ze zemí NATO, včetně českých.

Vojenskou intervenci v Afghánistánu zahájil v říjnu 2001 prezident George Bush mladší v reakci na teroristické útoky na USA z 11. září 2001. Koalice vedená Spojenými státy svrhla vládu radikálního hnutí Taliban, které poskytovalo útočiště teroristům ze sítě Al-Káida.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner