Washington/Soul 10. ledna (ČTK) – Spojené státy nepodniknou žádnou vojenskou akci během jednání obou korejských států, které začalo v úterý. V telefonickém rozhovoru s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem to dnes prohlásil americký prezident Donald Trump. Oznámil, že americkou delegaci na zimní olympiádě v Pchjongčchangu povede viceprezident Mike Pence.

Trump prezidentu Munovi řekl, že USA jsou otevřeny jednání s Pchjongjangem „ve správné situaci a ve správném čase“, bude-li si to KLDR přát, uvádí informace jihokorejské prezidentské kanceláře. Oba prezidenti se shodli, že mezikorejský dialog může po únorových olympijských hrách „přirozeně“ vyústit v jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem o demilitarizaci Korejského poloostrova.

Zástupci KLDR a Jižní Koreje se v úterý v pohraniční vesnici Pchanmundžom sešli k prvnímu dialogu od konce roku 2015. Severní Korea pak oznámila, že vyšle svou delegaci na zimní olympijské hry, které se budou konat příští měsíc. Oba státy se také domluvily na obnově vojenské horké linky a na uspořádání vojenských rozhovorů.

Trump podle agentury Reuters Munovi řekl, že článek v listu The Wall Street Journal o tom, že Pentagon připravuje plány vojenského úderu proti Severní Koreji, je „úplně špatný“. Zpráva, která vyšla v úterý, bez odvolání na jakýkoli zdroj tvrdila, že v USA potichu probíhá debata o tom, zda je možné zasadit KLDR omezený úder, aniž by na poloostrově vypukla totální válka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner