Washington 30. ledna (ČTK) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se 15. února v USA setká s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem; hovořit spolu budou o mnoha bezpečnostních tématech. Oznámil to dnes Bílý dům. Trump je velkým stoupencem Izraele, během své kampaně sliboval, že přesune americkou ambasádu v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což vyvolalo řadu pobouřených reakcí.

„Náš vztah s jedinou demokracií na Blízkém východě má zásadní význam pro bezpečnost obou našich národů a prezident se těší na diskuzi s premiérem o pokračování strategické, technologické, vojenské i zpravodajské spolupráce,“ uvedl mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

Trump a Netanjahu spolu již telefonicky hovořili 22. ledna. Tehdy mluvili o íránské hrozbě a blízkovýchodním mírovém procesu, uvedl Bílý dům i úřad izraelského premiéra.

Nový americký prezident již během kampaně několikrát slíbil, že chce přestěhovat americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. V nedávném rozhovoru s televizí Fox News nicméně uvedl, že na diskuzi o přesunu velvyslanectví je zatím příliš brzy.

Zmínky o přestěhování diplomatického zastoupení do Jeruzaléma vyvolaly v minulosti nadšení izraelských představitelů a naopak nesouhlas na arabské straně. Jeruzalém neuznávají za hlavní město ani spojenci Izraele a ve městě se nenachází žádné zahraniční zastupitelství. Jako se svým budoucím hlavním městem s ním počítají Palestinci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner