Washington 28. února (ČTK) – Americký prezident Donald Trump se dnes setká s delegací demokratických a republikánských zákonodárců, se kterými bude jednat o možnostech úpravy zákona o zbraních. Ve Spojených státech se po nedávném masakru na floridské škole, která dnes 14 dní po střeleckém útoku opět zahájí výuku, rozproudila bouřlivá veřejná debata o zpřísnění přístupu ke zbraním, do čela hnutí požadujících změny se postavili sami studenti.

Kongres se k omezením prodeje zbraní, jejichž součástí by mohlo být zvýšení federálního věkového limitu na nákup pušek z nynějších 18 na 21 let a zpřísnění prověrek zájemců o zbraně, staví zatím vlažně. Část zákonodárců navrhuje také zákaz prodeje zbraní útočného typu, což jsou civilní verze vojenských automatických zbraní. Na pondělní schůzi, která o zbraních jednala poprvé od krveprolití na Floridě, které si vyžádalo 17 mrtvých, se zákonodárci pro rychlé přijetí změn nerozhodli.

Proti jakémukoli zpřísnění se postavila vlivná Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která řadě republikánů sponzoruje volební kampaně. Ve volbách se postavila i za Trumpa, který se nyní staví vstřícně k zvýšení věkového limitu a k zákazům prodeje urychlovačů střelby, které mění funkčnost poloautomatických zbraní na automatické. Trump tvrdí, že NRA jisté kroky podniknout chce. Neupřesnil ale, co asociace zamýšlí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner