Washington 13. března (ČTK) – Americký prezident Donald Trump hodlá pozvat čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na dvoudenní summit do svého floridského letoviska Mar-a-Lago. Vrcholná schůzka je předběžně plánována na 6. a 7. dubna. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na americké činitele, kteří jsou obeznámeni s přípravami schůzky.

Oba prezidenti si při svém telefonátu v únoru slíbili, že se vzájemně navštíví. Únorový telefonický rozhovor zmírnil napětí ve vztazích mezi Washingtonem a Pekingem i díky tomu, že v něm Trump čínského vůdce ujistil, že bude respektovat politiku jedné Číny, podle níž je Tchaj-wan čínskou provincií. Po nástupu do funkce Trump politiku jedné Číny zpochybnil, což vyvolalo hněv Pekingu.

Trump čínskou vládu rozhořčil už prohlášeními z předvolební kampaně, během níž opakovaně pohrozil, že uvalí na čínské zboží vysoká cla a potrestá Peking za manipulaci s kurzem čínské měny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner