Washington 6. května – Politickou krizi ve Venezuele, kde již přes měsíc pokračují krvavé protivládní protesty, je třeba řešit rychle a nenásilně. Podle včerejšího prohlášení Bílého domu se na tom ve Washingtonu shodli bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Herbert R. McMaster a šéf venezuelského parlamentu ovládaného opozicí Julio Borges. Oba rovněž požadují, aby venezuelská vláda respektovala ústavu a propustila politické vězně.

Trumpův poradce během pátečního jednání hovořil s venezuelským opozičním lídrem rovněž o tom, že by vláda měla „respektovat svrchovanost Národního shromáždění a vypsat svobodné a demokratické volby“.

Washington již v minulosti venezuelskému prezidentovi Nicolásu Madurovi vzkázal, že jeho potlačování opozice a snaha udržet se u moci za každou cenu porušuje demokracii v zemi.

Oponenti Madurovi vytýkají, že přivedl Venezuelu na pokraj ekonomického kolapsu a nedemokratickou cestou se snaží předejít svému odvolání a zabránit požadovanému vypsání nových prezidentských voleb. Za pomoci nejvyššího soudu se Maduro rovněž pokouší omezit moc parlamentu, v němž má po mnoha letech většinu opozice.

Při masových protivládních protestech po celé zemi, které tvrdě potlačují bezpečnostní složky, zemřely již téměř čtyři desítky lidí.

Bílý dům v den Borgesovy návštěvy uvedl, že situaci v jihoamerické zemi monitoruje, a označil ji za „žalostnou“.

Skupina poslanců amerického Kongresu začátkem května navrhla přijetí sankcí proti některým venezuelským představitelům, kteří podle nich narušují demokratické principy v zemi či těží z rozšířené korupce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner