Americký prezident Donald Trump se dnes rozhodl rozšířit seznam komodit dovážených z Číny, na které má být uvaleno 25procentní clo. Jeho krok následuje po čínských odvetných opatřeních na první sérii amerických opatření proti dovozu z Číny. Trump dnes také obvinil Světovou obchodní organizaci (WTO) z nespravedlnosti vůči Spojeným státům a z neúměrného zvýhodňování Číny v mezinárodním obchodu.

USA v úterý zveřejnily seznam 1300 čínských výrobků, na něž chtějí aplikovat 25procentní clo. Čína poté oznámila, že chce uvalit 25procentní clo na 106 amerických výrobků, mimo jiné na auta, letadla či sójové boby. Trump dnes vyzval Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR), aby zvážil uvalení cla na další dovoz z Číny ve výši 100 miliard dolarů.

Čínské ministerstvo obchodu prohlásilo, že Čína nechce obchodní válku, ale ani se nebojí bojovat. „Pokud USA setrvají ve svém protekcionismu, Čína se bude bránit pevně a za jakoukoli cenu,“ uvedlo.

Peking se také obrátil na Evropskou unii, aby ho podpořila v postoji proti protekcionismu Spojených států a pomohla mu prosadit mezinárodní obchodní řád. Evropská komise uvedla, že usiluje o zmírnění situace a v současné době vede jednání na vysoké úrovni.

Trump dlouhodobě tvrdí, že čínská obchodní politika vedla ke krachu amerických továren a připravila tak miliony Američanů o práci. Zatímco USA loni vyvezly do Číny zboží za 130,4 miliardy dolarů, opačným směrem proudily výrobky za 505,6 miliardy.

„Čína, která je velkou ekonomickou mocností, je považována ve Světové obchodní organizaci za rozvojovou zemi, a proto získává obrovské výhody, zvláště oproti USA. Myslí si někdo, že to je spravedlivé?“ napsal dnes Trump na twitteru.

Desítky obchodních svazů zastupujících přední americké podniky zastávají nicméně poněkud jiný názor: minulý týden vyzvaly Trumpa, aby cla na dovoz z Číny neuvaloval. Varovaly před jejich negativními dopady na ekonomiku Spojených států i na americké spotřebitele.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner