Washington 9. října (ČTK) – Americký republikánský prezident Donald Trump chce svázat budoucí dohodu o osudu dětských přistěhovalců v USA se zdí na hranicích s Mexikem a s tvrdým postupem vůči nelegální migraci. Kongresu již poskytl seznam svých požadavků, které ale přední demokratičtí zákonodárci kritizují.

Šéf Bílého domu začátkem září rozhodl o zrušení programu známého pod zkratkou DACA, který zavedl jeho předchůdce Barack Obama k ochraně mladých imigrantů. Jejich legální budoucnost v USA je nyní nejistá a republikány ovládaný Kongres má půl roku na vyřešení jejich situace.

Trump, který v předvolební kampani slíbil zakročit proti nelegální migraci, v neděli poskytl Kongresu seznam požadavků, jež chce začlenit do zákona řešícího budoucí status přistěhovalců zařazených do programu DACA. Na seznamu požadavků jsou mimo jiné výstavba zdi na hranicích s Mexikem, přijetí 10.000 nových příslušníků cizinecké a celní policie, rozšíření počtu soudců řešících přistěhovalectví o 370 nebo zákaz toho, aby si přistěhovalci mohli do USA přivést i vzdálené rodinné členy. Trump si rovněž přeje, aby budoucí zákon trestal takzvaná azylová města, která jsou i přes opakované prezidentovo varování vstřícná vůči přistěhovalcům bez dokladů.

Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová v reakci na Trumpův seznam ve společném prohlášení s lídrem senátních demokratů Chuckem Schumerem prohlásila, že prezidentova administrativa nemůže myslet hledání kompromisu v otázce DACA vážně, když přišla s opatřeními, která si protiřečí s pomocí dětským přistěhovalcům i názorem většiny Američanů.

„Seznam navíc obsahuje zeď, která byla výslovně z vyjednávání vyjmuta,“ uvádí se v prohlášení. Pelosiová s Schumerem po zářijové schůzce s Trumpem oznámili, že prezident jim slíbil, že financování výstavby pohraniční bariéry nebude součástí dohody o programu DACA. Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová pak ale na twitteru napsala, že takový závazek prezident zcela jistě neučinil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner