Budoucí americký prezident Donald Trump nabídl místo poradce národní bezpečnosti ve svém prezidentském týmu penzionovanému generálporučíkovi Michaelu Flynnovi. Ten je mimo jiné zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu USA vůči teroristické organizaci Islámský stát (IS). Flynn se zatím nevyjádřil, zda funkci přijme.

„Když vás prezident USA požádá, abyste sloužili vlasti, je jen jedna možná odpověď,“ cituje agentura Reuters anonymní zdroj blízký Trumpově týmu.

Bývalý šéf vojenské rozvědky DIA Flynn, jemuž bude příští měsíc 58 let, byl blízkým poradcem Trumpa v předvolební kampani. V minulosti proslul jako břitký kritik Obamovy administrativy. Flynn byl penzionován v roce 2014.

V rámci příprav na sestavení své administrativy jednal Trump ve čtvrtek i s někdejším ministrem zahraničí a nositelem Nobelovy ceny za mír Henrym Kissingerem.

Budoucí americký prezident se ve čtvrtek setkal i s guvernérkou Jižní Karolíny Nikki Haleyovou, o níž se spekuluje jako o možné ministryni zahraničí. Tato čtyřiačtyřicetiletá dcera indických imigrantů byla kritičkou Trumpa v jeho předvolební kampani, nakonec ale hlasovala pro něj.

Haleyová, která je podle BBC považována za vycházející hvězdu republikánů, se v minulosti veřejně vyslovila proti ubytovávání syrských uprchlíků v Jižní Karolíně. Je také kritičkou Obamovy reformy zdravotního pojištění.

Podle mluvčího Bílého domu Brandi Hoffineové mohou začít brífinky federálních agentur a úřadů k předávání moci Trumpově týmu. Konkrétně jmenovala ministerstva zahraničí, obrany a spravedlnosti, které již připravují první schůzky.

Manažerka Trumpovy kampaně Kellyanne Conwayová uvedla, že očekává první oznámení o výběru členů nové administrativy „před či těsně po Dni díkůvzdání“. Ten letos připadá na 24. listopadu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner