Favorit republikánské nominace do boje o Bílý dům Donald Trump pohrozil svému nejvážnějšímu soupeři Tedu Cruzovi žalobou, pokud o něm bude v médiích publikovat „pomlouvačné inzeráty“ a šířit „sérii lží“. Trump to v pondělí prohlásil na předvolebním shromáždění v jihokarolínském Mount Pleasant. Právě Jižní Karolína se v sobotu stane místem dalších republikánských primárek.

Podle posledních průzkumů by je měl Trump vyhrát: podporu mu vyjadřuje 38 procent republikánských voličů, zatímco Cruzovi 21 procent. Za nimi následují Marco Rubio s 16 a Jeb Bush s devíti procenty předpokládaných hlasů. John Kasich by měl získat osm procent a Ben Carson pět procent nominačních hlasů.

Kampaň před sobotním hlasováním je podle místních médií mimořádně nepřátelská. Televizní stanice vysílají volební spoty, které mají kompromitovat Trumpa tím, že konfrontují jeho dřívější politická stanoviska s nynějšími. Jde zejména o měnící se Trumpovy názory na otázku potratů a držení zbraní.

„Pokud tyto pomlouvačné inzeráty nestáhne a své lži neodvolá, okamžitě ho budu žalovat,“ řekl Trump na adresu Cruze, který je podle něj inspirátorem útočných volebních spotů. Už dříve Trump hrozil, že zpochybní Cruzovo právo na prezidentskou kandidaturu, neboť konzervativní texaský senátor se v USA nenarodil. Jeho rodištěm je Kanada, což ho ale podle většiny právních expertů z volebního souboje nevylučuje. Cruzovou matkou je Američanka a otcem rodilý Kubánec, kteří v Kanadě jen krátce žili.

„Cruz je absolutně nevyvážená osoba. Je to největší lhář, jakého jsem potkal, ať už v politice nebo jinde. A že už jsem na lecjaké narazil. Jeho prohlášení jsou absolutně nepravdivá a naprosto pobuřující,“ prohlásil o svém soupeři Trump.

Cruz na volební schůzi v Camdenu reagoval tvrzením, že Trump je nervózní z poklesu volebních preferencí. „Donekonečna tvrdí, jak příšerný jsem člověk, a já přitom jen opakuji, co sám řekl. Povšimli jste si, jak je otřesen z poklesu svých procent? Je velmi, velmi nervózní,“ konstatoval Cruz.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner