Řada republikánských prezidentských kandidátů zřejmě doufala, že série urážlivých prohlášení jejich dosud nejviditelnějšího konkurenta Donalda Trumpa předznamená začátek jeho konce. Je tomu však právě naopak: kontroverzní miliardář před první televizní debatou plánovanou na příští týden zvyšuje náskok v průzkumech, zatímco prakticky denně posílá do médií jednoduché slogany, které mu zajišťují širokou pozornost. Zvolil tedy jednoduchou a stručnou taktiku, podobnou taktice Andreje Babiše. Jednoduchá hesla, která platí na širokou veřejnost.

Opřel se do Mexičanů, které nazval zločinci a násilníky, zkritizoval váženého republikánského senátora Johna McCaina za to, že padl do zajetí ve Vietnamu, a prohlásil, že bude jako prezident dobře vycházet s ruským lídrem Vladimirem Putinem. Výroky vzbuzující kritiku oponentů, ale zároveň velký ohlas v médiích, dosud přehlušují prakticky jakákoli předvolební prohlášení dalších republikánů a zajistily Trumpovi rychlý nárůst popularity v posledním týdnu. Zatímco v průzkumech z poloviny července těsně vedl zástup 17 republikánských kandidátů, ankety zveřejněné tento týden mu dávají výrazně větší náskok.

Dřívější lídři žebříčků popularity kandidátů – bývalý guvernér státu Florida z prezidentské rodiny Jeb Bush nebo wisconsinský guvernér Scott Walker – hledí Trumpovi v čerstvých průzkumech agentury Ipsos či Quinnipiacké univerzity na záda přes propastný rozdíl zhruba deseti procentních bodů.

Podle některých expertů je za jeho úspěchem fakt, že oslovuje konzervativní část republikánských voličů včetně aktivistů z hnutí Tea Party, kteří jsou rozčarováni minulými dvěma volbami a tím, že do nich strana vyslala umírněné kandidáty McCaina a Mitta Romneyho. „Aktivisté jsou dvojnásobně naštvaní. A on toho hněvu využívá. Hledají někoho, kdo by byl jejich hlasem, a on se ocitl ve správný čas na správném místě,“ řekl agentuře Reuters politolog John Geer z Vanderbiltovy univerzity.

Trump překypuje v prvních týdnech kampaně aktivitou. Objevil se na hranici s Mexikem, kde rozehrál pravicovými voliči silně akcentované téma hispánských přistěhovalců, jeho mohutná postava ozdobená čepicí se sloganem „Vraťme Americe její lesk“ je v médiích vidět denně. Ke kampani využil i čtvrteční původně soukromou návštěvu golfového turnaje ve Skotsku, odkud pochází jeho babička. Kromě zmíněného výroku o Putinovi tam kritizoval plány Skotska na další referendum o nezávislosti a prohlásil, že v Bílém domě učiní americkou armádu „tak silnou, že si na nás nikdo netroufne“.

Většina analytiků vytrvale tvrdí, že se u voličů projevuje pouze prvotní okouzlení známým jménem a silnými výroky, které Trumpovi na vítězství v primárkách stačit nebude. Naznačit by to prý mohla už čtvrteční debata v televizi Fox News.

Trumpovi republikánské konkurenty však začíná vysoká popularita nevyzpytatelného podnikatele a showmana trápit i kvůli tomu, že nevyloučil možnost, že by se v případě neúspěchu v primárkách pustil do boje jako nezávislý kandidát. Mnoha členům strany se slonem ve znaku se orosí čelo při vzpomínce na volby v roce 1992, kdy sebral kandidující byznysmen Ross Perot hlasy Georgi Bushovi staršímu, který tehdy obhajoval mandát. Po volbách ho v Bílém domě vystřídal demokrat Bill Clinton, který zvítězil nevelkým rozdílem.

Clintonova žena Hillary je nyní hlavní favoritkou demokratických primárek a účast Trumpa v přímém souboji o Bílý dům by jí podle průzkumů velmi pomohla.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner