Moskva/Washington 8. května (ČTK) – Gratulace nově zvolenému francouzskému prezidentovi dnes přicházejí z dalších zemí, ochotu ke „konstruktivní spolupráci“ vyjádřil ruský prezident Vladimir Putin. Za velké vítězství Emmanuela Macrona označil výsledek prezidentských voleb už v neděli americký prezident Donald Trump. Bílý dům uvedl, že doufá v pokračování těsné spolupráce.

Macronovi blahopřáli nejvyšší představitelé Číny, Japonska, Kanady, Ukrajiny, Itálie nebo Izraele, i šéfové všech hlavních institucí Evropské unie a NATO.

Putin v pozdravném telegramu podle agentury TASS napsal, že Kreml je připraven „ke konstruktivní spolupráci při řešení aktuálních otázek dvoustranné, regionální i globální politiky“. Podle ruského vůdce musejí obě země překonat vzájemnou nedůvěru a spojit úsilí v zájmu světové bezpečnosti.

Šéf zahraničního výboru ruské Státní dumy Leonid Sluckij se domnívá, že politika Macrona vůči Rusku bude „zdrženlivá“. Agentuře TASS řekl, že francouzské volby byly „testem pevnosti jednotné Evropy“. Západ využil svého vlivu a celá propagandistická mašinerie ve Francii i za jejími hranicemi přispěchala na podporu Emmanuela Macrona, řekl Sluckij.

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer vydal prohlášení, v němž vyjádřil naději americké vlády v úspěšnou spolupráci s novým francouzským prezidentem. „Gratulujeme zvolenému prezidentovi a francouzskému lidu k úspěšným prezidentským volbám. Těšíme se na pokračující těsnou spolupráci s francouzskou vládou,“ uvedl Spicer.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner