Americký prezident Donald Trump (pravicová Republikánská strana) tvrdě kritizoval středeční rozhodnutí federálního soudu na Havaji pozastavit platnost nového protiimigračního exekutivního nařízení. Verdikt soudce podle agentury Reuters označil za bezprecedentní soudní přestřelek.

„Tento verdikt nás v očích ostatních oslabí,“ řekl Trump s tím, že je připraven se bránit a případ dovést třeba i k nejvyššímu soudu. „A my vyhrajeme,“ dodal. Problémem totiž je, že je tak oslabena pravomoc zvolených představitelů USA regulovat počty migrantů z nebezpečných států nebo jejich přijímání, byť na krátkou dobu, zcela pozastavit.

Proti verdiktu se ohradilo i americké ministerstvo spravedlnosti, které přislíbilo nařízení i v budoucnu hájit před soudem. V prohlášení podle AP také poznamenalo, že dekret spadá do prezidentovy kompetence chránit bezpečnost země.

Nový dekret, který Trump podepsal 6. března, na tři měsíce pozastavuje vydávání nových víz občanům nebezpečných států (stanovených na základě zpráv tajných služeb Obamovou administrativou), tedy Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie s tím, že dříve vydaná víza zůstávají v platnosti. Irák byl v novém dekretu jako kompromis vynechán. V účinnost měl vstoupit původně dnes, rozhodnutí soudu ale platnost předběžně pozastavilo. Středeční verdikt má celoamerickou platnost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner