Washington 5. července (ČTK) – Prezident Spojených států Donald Trump dnes kritizoval Čínu za její obchodování se Severní Koreou. Komentář na twitteru učinil poté, co KLDR v úterý provedla zkoušku rakety, o které tvrdí, že jde o mezikontinentální střelu schopnou zasáhnout území USA.

„Obchod mezi Čínou a Severní Koreu vzrostl za první čtvrtletí o téměř 40 procent,“ napsal Trump na své oblíbené sociální síti.

Washington se opakovaně pokoušel přimět Čínu, aby kvůli severokorejskému jadernému a raketovému programu vyvinula na Pchjongjang tvrdší diplomatický a ekonomický tlak.

Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a hlavním dodavatelem hospodářské pomoci této chudé zemi. V poslední době sice sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy, které Severní Korea provádí, k žádným razantním krokům se ale Peking zatím neodhodlal.

Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se v úterý při jednání v Moskvě shodli na tom, že je třeba zarazit jak raketový a jaderný program KLDR, tak instalaci amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji a též společná vojenská cvičení těchto dvou zemí. Po těchto krocích se zúčastněné strany mohou podle představ Číny a Ruska sejít ke společnému jednání.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner