Severokorejci ocenili předpokládaného republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa jako moudrého a prozíravého, naopak jeho očekávanou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou označil oficiální list za hloupou.

Pro realitního magnáta je to v tomto týdnu již druhá taková pochvala v severokorejském tisku, poznamenala agentura AP.

„Prezident, pro kterého musejí američtí občané hlasovat, není hloupá Hillary, která přislíbila uzpůsobit íránský model k řešení jaderného sporu na Korejském poloostrově, ale Trump, který se vyslovil pro přímý rozhovor se Severní Koreou,“ píše DPRK Today. Portál v případě Clintonové nepoužil její příjmení, ale pouze křestní jméno.

Veterán války v Iráku jako možná překážka

Severokorejské média v obou případech tento týden zmínila, že Trump jako prezident chce přehodnotit rozmístění amerických vojáků v Jižní Koreji a že nevyloučil ani jejich případné stažení. Miliardář rovněž prohlásil, že je ochoten v případě svého zvolení jednat se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

„Neměl bych problém s ním mluvit,“ uvedl Trump v květnovém rozhovoru s agenturou Reuters. V březnovém interview s listem The New York Times zase řekl, že Japonsko s Jižní Koreou by měly Spojeným státům platit za to, že USA mají v obou těchto asijských zemích rozmístěno celkem zhruba 78 000 vojáků.

Pchjongjang označuje tyto americké vojáky za možné agresory a v jejich přítomnosti vidí přímou hrozbu pro svou bezpečnost. Podle agentury AP by Severní Korea přímé rozhovory s Washingtonem uvítala, zřejmě i k uzavření mírové smlouvy, neboť korejská válka v roce 1953 skončila pouze příměřím. Přímé rozhovory by ale také mohly posloužit jako prostředek k oficiálnímu mezinárodnímu uznání za jadernou velmoc.

Trump již podle propočtů AP může počítat s automatickou prezidentskou nominací strany, neboť si zajistil podporu více než 1237 potřebných delegátů. Podle aktuálních odhadů jich má nyní o dva více. Oficiálně o nominaci rozhodne až červencový sjezd Republikánské strany. Blok konzervativců, který se s kandidaturou Trumpa nehodlá smířit, ale podle všeho chystá do volebního klání vyslat jako nezávislého uchazeče také Davida Frenche.

Televizi CNN to sdělil publicista Bill Kristol, který stojí v čele kampaně proti Trumpovi. Agentura DPA dnes napsala, že Kristol se brzy chystá představit nezávislého kandidáta, který bude schopen porazit realitního magnáta i očekávanou demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou.

Lincolnova strana je v troskách

Kristol, který je šéfredaktorem konzervativního magazínu The Weekly Standard, sdělil CNN, že hledání nezávislého kandidáta skončilo u Frenche. Ten je mimo jiné dopisovatelem konzervativního časopisu National Review a veteránem války v Iráku. French se podobně jako Kristol během nynějších republikánských primárek dostal s Trumpem opakovaně do sporu.

„Lincolnova strana je v troskách. Menšina primárkových voličů podpálila odkaz dědiců tím, že hlasuje pro muže, který spojuje starou ideologii demokratů, bizarní hypernásilný izolacionismus, druhotné konspirační teorie a sériové lži s nadšeným stádem internetových rasistů, aby vytvořil možná tu nejvíce jedovatou volební koalici od George Wallace,“ napsal v březnu French. Wallace, který byl znám jako jižanský populista a obhájce segregace, se o prezidentský úřad neúspěšně ucházel v 60. a 70. letech minulého století.

French dosud opakovaně vyzýval neúspěšného republikánského prezidentského kandidáta z roku 2012 Mitta Romneyho, aby do nynějšího klání vstoupit. Takovou možnost Romney odmítl. „Znám Davida Frenche jako čestného, inteligentního a vlasteneckého člověka,“ napsal v úterý Romney na twitteru s tím, že si nyní rád Frenche vyslechne.

Komentátoři vstup nového uchazeče o křeslo v Bílém domě uprostřed kampaně vidí skepticky. Nezávislý kandidát by byl totiž oproti Clintonové a Trumpovivýrazně znevýhodněn, musel by také obratem získat od dárců velkou sumu peněz na kampaň. Mnozí analytici také upozorňují na to, že alternativní kandidát nespokojeného křídla republikánů by ohrozil šance strany porazit demokratku Clintonovou. Narušena by byla i jednota Republikánské strany, jejíž vedení se s očekávaným Trumpovým kandidátstvím smiřuje a postupně mu vyslovuje podporu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner