Washington 16. května (ČTK) – Spojené státy nabízejí Turecku podporu v jeho boji proti Islámskému státu a bojovníkům ze Strany kurdských pracujících (PKK). V Bílém domě to dnes řekl tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi šéf Bílého domu Donald Trump. Turecký host ho ujistil, že jeho země bude pokračovat v boji proti „všem teroristickým skupinám“ v regionu.

Trump už před Erdoganovým příjezdem řekl novinářům, že očekává „dlouhé a tvrdé jednání“. První osobní setkání obou státníků bude podle amerických médií poznamenáno sporem kolem účasti Kurdů v boji proti islamistům v Sýrii.

Turecko syrské Kurdy označuje za teroristy spojené s teroristickou PKK a rozhodně se staví proti jejich vyzbrojování. Washington se naopak minulý týden zavázal, že syrským Kurdům bojujícím proti Islámskému státu zbraně dodá. Pentagon kurdské milice považuje za nejschopnější regionální sílu v boji proti džihádistům.

Erdogan dnes odmítavé turecké stanovisko dnes potvrdil, když v Bílém domě prohlásil, že americká podpora kurdským milicím YPG odporuje dohodě mezi Ankarou a Washingtonem a je pro Turecko nepřijatelná. Přesto se zavázal, že jeho země bude v boji proti „všem teroristickým skupinám v oblasti“ s USA spolupracovat. Trumpův nástup do úřadu, který Erdogan označil za „legendární triumf“, vyvolal prý na Blízkém východě nové naděje.

Podle agentury Reuters se oba státníci pravděpodobně budou zabývat i skandálem kolem údajného úniku tajných informací o operacích Islámského státu, které podle tvrzení amerických novinářů prezident vyzradil Rusům. Turecko je podle bezpečnostních expertů jednou ze zemí, na níž USA při shromažďování důvěrných informací o situaci na Blízkém východě nejvíc spoléhá.

O své kontroverzní schůzce s ruským ministrem Sergejem Lavrovem a velvyslancem Ruska Sergejem Kisljakem se Trump zmínil i dnes při uvítání Erdogana. Jednání s ruskými diplomaty označil za „velmi úspěšné“. Spojené státy si přejí, aby se do boje s terorismem zapojilo co nejvíc zemí, řekl americký prezident. Přímé otázky novinářů ale ignoroval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner