Den po účasti na summitu arabských státníků zavítá dnes Donald Trump v rámci své první zahraniční cesty do Izraele. Část místních médií sice opatrně mluví o tom, že by mohl oznámit obnovení mírových rozhovorů, další však upozorňují, že půjde především o to, aby se americký prezident ve složité problematice izraelsko-palestinských vztahů zorientoval.

Nový šéf Bílého domu se po nástupu do úřadu netajil ambicí pokusit se o zprostředkování mírové dohody. Na něm si vylámalo zuby několik jeho předchůdců. Trump, který dává najevo vstřícnější přístup k Izraeli než jeho předchůdce Barack Obama, se dnes sejde s premiérem Benjaminem Netanjahuem a prezidentem Reuvenem Rivlinem. Schůzku s vůdcem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem má na programu v úterý.

Snahu o smířlivý přístup k oběma stranám podle analytiků dokazuje fakt, že se Trump rozhodl během cesty nevyjádřit ke zvažovanému přemístění americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, které vadí Palestincům.

Trumpův tým, do něhož patří i jeho zeť a zastánce úzké spolupráce s Izraelem Jared Kushner, dával před cestou najevo opatrný optimismus v otázce možného prezidentova pozitivního působení na vývoj vztahů Izraele a Palestinců.

Z Izraele se však během Trumpovy víkendové návštěvy Saúdské Arábie ozvaly kritické hlasy ohledně rekordního zbrojního kontraktu Američanů s muslimskou zemí, kterou židovský stát považuje za jedno z možných nebezpečí pro svou existenci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner