Miliardář Donald Trump, který je favoritem republikánského klání o nominaci na prezidenta USA, pochybuje o ústavní oprávněnosti svého rivala Marca Rubia ucházet se o křeslo v Bílém domě. Rubio se totiž narodil kubánským přistěhovalcům, kteří v té době ještě nebyli americkými občany. To je podle některých názorů překážka pro prezidentskou kandidaturu, ačkoliv Rubio se narozením v Miami stal ze zákona občanem Spojených států.

Trump na twitteru zveřejnil cizí tweet, který zpochybňuje prezidentské nároky republikánů Teda Cruze i Rubia. Sám realitní magnát Trump řekl, že neví, zda Rubio může kandidovat.

„Abych byl upřímný, tomu jsem se zatím vůbec nevěnoval. Ale někdo řekl, že není (oprávněn). Já jsme to retweetnul. Mám 14 milionů lidí na twitteru, facebooku a instagramu a retweetuju různé věci. Začínáme s dialogem a je to velmi zajímavé,“ řekl Trump v pořadu televizní stanice ABC.

„Je to pořád stejné schéma,“ uvedl v reakci na Trumpovo vyjádření Rubio. „Je to hra, kterou hraje. Říká věci, které jsou šokující, takže vyburcuje média, která o tom informují. A pak už nikdo jiný nedostane k čemukoli jinému v médiích prostor,“ dodal.

Trump již dříve zaútočil na Cruze s tím, že je to Kanaďan, neboť se narodil v Kanadě, takže se nemůže o prezidentské křeslo ucházet. Cruz toto nařčení odmítl s tím, že ačkoli se skutečně narodil mimo USA, je rodilým Američanem po své matce. Cruzův otec Rafael se narodil na Kubě a v době Tedova narození získal kanadské občanství, od roku 2005 je pak naturalizovaným občanem USA.

Rozdíl mezi občanstvím, které člověk získá díky narození, a občanstvím, které je člověku přiděleno, je ve Spojených státech zásadní. Podle americké ústavy se prezidentem může stát pouze rodilý Američan. Základní zákon země ale termín ‚rodilý‘ neupřesňuje, takže někteří tradicionalisté trvají na tom, že rodilý znamená narozený na území USA.

V minulosti čelil podobným pochybnostem například republikánský senátor John McCain, který v roce 2008 získal stranickou nominaci a kandidoval proti současnému prezidentovi Baracku Obamovi. Fakt, že se narodil americkým rodičům v Panamě, mu nakonec překážkou nebyl. Zpochybňováno bylo také občanství nynějšího prezidenta Obamy, neboť se podle některých kritiků nenarodil na Havaji, jak udává jeho rodný list, ale v Keni, odkud pocházel jeho otec.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner